PREFABRYKACJA SZAF STEROWNICZYCH

Projektowanie i prefabrykacja szaf sterowniczych oraz rozdzielnic elektrycznych

W ramach szerokiej automatyzacji produkcji wdrażane są kompleksowe projekty systemów sterowania i zasilania automatyki przemysłowej. Jednym z kluczowych ich elementów jest szafa sterownicza. Jej zastosowanie wiąże się zazwyczaj z nadzorem pracy wielu urządzeń. Podstawowymi funkcjami tego rodzaju szaf jest sterowanie, pomiar, regulacja, a także rozruch i kontrola pracy maszyn. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że najczęściej są wykorzystywane właśnie w automatyce przemysłowej, w której sterują różnorodnymi systemami i maszynami, również doprowadzając niezbędne zasilanie, występując dla tego zadania w formie rozdzielnic elektrycznych. Dość złożona konstrukcja szafy sterowniczej składa się, m.in. z układów sterujących, pomiarowych, zabezpieczających, regulacyjnych, zasilających oraz sygnalizacyjnych.

szafy automatyki

Firma Elaster Automatyka z Bydgoszczy dzięki bogatemu doświadczeniu oraz specjalistycznej wiedzy w zakresie projektowania i prefabrykacji szaf sterowniczych lub też typowych rozdzielnic elektrycznych, a także za sprawą umiejętnego wdrażania innowacyjnych rozwiązań technologicznych, realizuje optymalne i efektywne projekty zarówno prototypowe według własnych opracowań, jak i seryjne na podstawie otrzymanej dokumentacji technicznej.

Rozdzielnice elektryczne projektowane w Bydgoszczy to gwarancja wydajnej i przebiegającej bez zakłóceń pracy układów sterowniczych. Prefabrykacja szaf sterowniczych i rozdzielnic zawsze dopasowana jest do konkretnego technologicznego wyzwania, od którego będzie zależeć prawidłowe funkcjonowanie każdej linii produkcyjnej.

Kompleksowa prefabrykacja rozdzielnicy elektrycznej to budowa od podstaw głównego elementu instalacji odpowiadającej za zasilanie obiektów przemysłowych i linii technologicznych. Projektowanie rozdzielnicy odbywa się z uwzględnieniem zapotrzebowania na energię elektryczną, stabilności jej dostaw, ilości punktów odbioru, ich typu, charakteru i wielkości obciążeń, a także możliwości rozbudowy, gdy zajdzie taka konieczność. Wykorzystujemy adekwatne dla danego projektu rozwiązania techniczne i materiałowe. Należy zdawać sobie sprawę, że tylko wysokiej jakości komponenty odporne na uwarunkowania środowiskowe i wewnętrzne zapewnią bezproblemową realizację produkcji przemysłowej oraz właściwą ochronę zarówno przeciwporażeniową, jak i przed następstwem przepięć lub zwarć.

Rozdzielnice elektryczne to element instalacji, od którego zależy niezakłócona i efektywna praca systemów produkcji. Przy ich projektowaniu nie można pozwolić sobie na najmniejszy kompromis, zarówno w sferze wyliczeń, możliwości technicznych, jak i jakości komponentów. Każdy z system potrzebuje rozdzielnic sterowniczych, które potrafią odczytać i zasilić konkretną część układu. 

Wysoko funkcjonalne rozdzielnice, czy raczej szafy sterownicze, które zawiadują systemem sterowania i zasilania automatyki przemysłowej zazwyczaj są efektem profesjonalnie wykonanej prefabrykacji pod kątem danego przedsięwzięcia produkcyjnego. Oprócz podzespołów realizujących zadania w zakresie zasilania, rozdziału mocy i zabezpieczenia, w szafie znajdują się m.in. pulpity sterownicze, panele operatorskie HMI, czy sterownik PLC, który odpowiada za odbiór i przesył wszelkich informacji, utrzymanie lub zmianę zaprogramowanych wartości, a w rezultacie za prawidłowe funkcjonowanie linii produkcyjnej, a także poszczególnych stanowisk. Od stworzenia wysoko funkcjonalnych rozdzielnic i szaf rozpoczynamy każdy projekt, do którego zawsze podchodzimy w zindywidualizowany sposób.

prefabrykacja szaf sterowniczych Bydgoszcz
rozdzielnice elektryczne Bydgoszcz

Zaprojektowane przez nas szafy sterownicze i rozdzielnice elektryczne przeznaczone do zastosowań przemysłowych wykonywane są zgodnie z obowiązującymi normami i wymogami oraz z wykorzystaniem własnych innowacji i rozwiązań uznanych w branży producentów podzespołów i elementów sterowania oraz zasilania. Ze szczególną dbałością realizujemy każdą prefabrykację, a więc w sposób, który gwarantuje niezawodność działania i bezpieczeństwo obsługi rozdzielnic.

Uruchamianie czy modernizacja systemów automatyki przemysłowej zaczyna się od fachowego projektu układów zasilających. Nasz wykwalifikowany personel może wylegitymować się długoletnią praktyką w tworzeniu podzespołów sterujących do zaawansowanych linii produkcyjnych w wielu branżach. Zapraszamy do długofalowej współpracy inwestorów, którzy do obsługi i optymalizacji pracy swojego parku maszynowego poszukują technologicznego partnera na lata.

Firma Elaster Automatyka z Bydgoszczy w ramach kompleksowej oferty proponuje:

  • projektowanie, wykonanie, montaż i uruchomienie kompletnych szaf automatyki,
  • prefabrykację szaf sterowniczych na podstawie własnych opracowań projektowych lub dostarczonej przez zleceniodawcę dokumentacji technicznej,
  • prefabrykację rozdzielnic elektrycznych,
  • projektowanie, wykonanie, montaż i uruchomienie tras instalacji elektrycznej.
  • Dlaczego warto zainwestować w rozdzielnice elektryczne?

    Trudno wyobrazić sobie kompleks nowoczesnych instalacji sterowniczych bez szaf i rozdzielnic, nie tylko gwarantujących porządek i bezpieczeństwo, ale także biorących aktywny udział w prawidłowym procesie sterowania. Rozdzielnice elektryczne z Bydgoszczy zapewniają optymalne wykorzystanie rozwiązań z zakresu automatyki, które odpowiadają za większą wydajność i lepszą organizację produkcji. Właściwe rozmieszczenie i oparte na obliczeniach miejsca połączeń to najważniejsze cechy rozdzielnic, dzięki którym możliwa jest nieprzerwana produkcja bez zakłóceń w postaci przepięć czy spadków napięcia.

    Właściwe rozmieszczenie instalacji zaopatrującej poszczególne części linii produkcyjnej w energię rozpoczyna się od kluczowych węzłów całego układu. Prefabrykacja szaf elektrycznych i sterowniczych z gotowych elementów za każdym razem musi zostać dopasowana do warunków, które rozdzielnice elektryczne zastaną w miejscu przez obsługiwanym przez odpowiednio dobrane elementy. Zależy również od prognozowanego zapotrzebowania na energię lub zadań wykonywanych przez zestaw podzespołów sterowniczych. Szafy automatyki są sercem układów sterowania i od tego, jak zostaną wykonane, zależy powodzenie całego skomplikowanego procesu produkcji.